První písemná zmínka o vsi Hrušov je již z roku 1256. Od roku 1838 se tady těžilo uhlí. V roce 1951 zde byla postavena První rakouská továrna na sodu, která byla hlavním dodavatelem sody v rakouské monarchii (vyráběla se zde i kyselina sírová, chlorovodíková a chlorové vápno). Od roku 1941 se stal Hrušov součástí Ostravy.
Mnoho zdejších budov bylo při povodních (r. 1997) poničeno. V roce 2010 rozhodlo vedení města o vykoupení pozemků od soukromých vlastníků. Plánem je vytvořit ucelenou plochu (cca 35 ha), která se následně nabídne investorům. Měla by zde vzniknout administrativní a průmyslová zóna.
V této části Hrušova (mezi body: skládka OZO, železniční trať Ostrava-Bohumín, ulice Bohumínská, dálnice D1, řeka Odra) nikdy neprobíhala samotná výroba, zdejší budovy sloužily jako ubytovny dělníků a okolních pracovníků. Zřejmě proto bylo při provedeném hydrogeologickém průzkumu toto území vyhodnoceno jako ekologicky nezávadné.
GPS: 49.86754, 18.28908
Doplnění: Objevené „stavby“ Ostrava-Hrušov
3 reakce na „Ostrava-Hrušov“
Na jedné z fotek byly šatny z fotbalového hříšte , tribuny TJ Stachanov Hrušov…kousek za hřištěm jsme měli garáž. Když to vidím je mi smutno, Hrušov bylo moje dětství spojené s Babičkou a Dědou. Trochu odbočím , nechápu jak mohlo být to uzemí v pořádku, když zde asi v roce 1987-8 došlo k havárii v MCHZ a do okolí se dostala látka oranžové barvy zair…vím že za tratí byly u Hošťalkovické haldy dva rybníky kde se po této havárii nemohly chytat ryby.
Hrušov, to byl vlastně Městys, žilo se tam spokojeně, všichni se znali se všema, Hrušov byla jedna velká rodina, ráda vzpomínám na dobu co jsem tam mohla být, teď to je všechno k pláči .
V Hrušově jsem vyrostl,byl to stát ve státě,bylo tam všechno,školy,obchody, bazén, kino, nádraží, restaurace.. dobře se tam žilo,to dětství tam bylo nádherné.ne vždy tam byli jen dobří lidé,ale grázlové se najdou všude.ted je to děs,město mrtvé, samé firmy..